Královna dabingu Valérie Zawadská - rozhovor z časopisu Naše Rodina /ročník 35, č.14/.

       

Naše Rodina

     
 

Už pětkrát za sebou si šla při vyhlašování výsledků populární ankety TýTý pro sošku Kurta Gebauera jako nejoblíbenější dabérka. V jubilejním roce 2000 dostala dokonce cenu největší jako absolutní vítězka - počtem zaslaných hlasů předběhla dokonce i tradiční diváckou jedničku Karla Gotta! Řekne-li se Valérie Zawadská, vybaví se mi smyslná žena s jiskrou a se smíšenou krví, jakou? Po mamince slovensko-maďarsko-cikánskou, po tatínkovi slovensko-polsko-ukrajinskou. Narozena jsem ve Šternberku na Moravě, fčíl su herečka z Prahy, a před lety jsem byla herečka ze Západu. (Tak jsem komentovávala svoje angažmá v chebském Západočeském divadle v letech 1982-86.) Pro většinu národa je ovšem Valérie Zawadská synonymem dabingu, vzpomenete si na první "smyčku" ve studiu? Premiérová setkání s mikrofonem jsem zažívala v r. 1980 na DAMUpři hodinách rozhlasového herectví. A první výraznější dabing? To bylo křoví u Olgy Walló. Od křoví k nezapomenutelné roli vdovy McBainové ve filmu Tenkrát na Západě /hrála ji Claudia Cardinalová/ - gratuluji?! A taky Cruelly De Vill v obou dílech snímku 101, resp. 102 dalmatinů, Peggy Bundové v seriálu Ženatý se závazky, a vůbec největší popularitu mi přinesl seriál Dynastie, kde jsem mluvila Alexis, mrchu, v níž se spojovaly všechny možné vášně najednou - i proto jedna z nejmilejších!K celkem 6 zrcadýlkům TýTý nutno připočíst ještě trofeje soutěže "Přelouč Františka Filipovského" - profesní ocenění dabingových profesí.Ano, začínala jako divácká, nultý ročník vyhrála Věra Galatíková, v letech 1995-96-97 moje maličkost. Pak tuto kategorii převzal pod sebe Týdeník Televize do TýTý.

 
       
  Valérie Zawadská

Máte jako královna českého dabingu něco společného s jeho králem Miroslavem Moravcem?
Festival mateřského jazyka v Táboře. Má motto: Jazyk je jako strom - zdravý a košatý podle toho, jak se o něj staráme.
To zní velmi sympaticky, zvláště v době příšerné češtiny prezentované především v soukromých rádiích…
Ano, pár lidí z Tábora si to říkalo taky, a tak pod vedením Jiřího Melichara založili festival a Miroslava Moravce se mnou požádali, zda bychom se stali jeho patrony.

Co konkrétního festival přináší?
Například mají akci: Čtení českých pohádek non-stop. Loni četli přes 4 dny.

A letos?
Začínala jsem 21. února ve 14: 44 pohádkou Václava Havla "Pižďuchové".
A četlo se v kuse 444 hodin a 44 minut! Mirek Moravec zakončoval festival 11. března ve 14:44. Chtěli překonat světový rekord a podařilo se!

Proč tolik čtyřek?
Pořádající společnost se jmenuje "Do fantazie čtyři" (jako k čtyřrozměrnosti).
Četlo přes 900 čtenářů, nejstaršímu účastníkovi bylo dvaaosmdesát, nejmladšímu šest. Ze svojí knížky četla i 8letá nevidomá Terezka. Minimum bylo pět minut, jedna paní četla v kuse přes šest hodin!

 
       
 

Jak funguje mateřský jazyk a vlastní děti, kdo je u vás mámou?
Pokud nejsem v práci, čtu jim sama. U dětí si zkouším různé polohy, co všechno můžu a dokážu s hlasem udělat.

A tatínek?
Protože je muzikant, tak jim zpívá. Ač rocker, pěje jim lidovky. Onehdy jsem ovšem měla doma rodinný rockový minikoncert!

Můžete přiblížit?
Roman přivezl aparaturu a kluci na ni zkoušeli hrát. Přála bych vám je vidět: na očích brýle proti slunci, na hlavě kšiltovky, barevné mikiny s nápisy a poručili si i zvláštní osvětlení. Teď, když jsou zase bez aparatury, jim kytary nahrazují lopatky na písek, já jim na ně musím vázat šnůrky od bot, aby měly kytary správně na páskách, a kuželky jsou mikrofony!

Jaký mají repertoár?
Jasně vedou KISS! Hrají u nás i jejich kamarádi, takže lopatek máme doma asi šest.

Můžete přiblížit vaše dětství?
Nejvíc si pamatuji Jeseníky, kde jsem žila od 9 let. Oba rodiče pracovali v zemědělství, s tátou jsem chodila na pastvu, skákala po kamenech a do řeky Desná. Taky jsem si často hrávala s klukama na indiány, ale nikdy jsem nebyla Vinnetou, vždycky Sam Hawkins!

Co průšvihy?
První dvojku z chování jsem přinesla ve 3. třídě, utrhaly jsme s kamarádkou poutka od kabátů všem spolužákům z naší třídy! Ale pak už jsem šla od úspěchu k úspěchu. Od deseti jsem recitovala na soutěžích, ve dvanácti poprvé hrála divadlo - pohádku "Sůl nad zlato".

Neříkejte, že váš otec při dvojce z chování ve 3. třídě nezuřil!?
Otec mě potrestal fyzicky poprvé a naposledy v pěti letech, když jsem úplně novou lopatkou sesbírala na ulici slepičí hovínka. Jinak vládla máma. A ta trestala! Sebrala mi knížku a já musela jít na pole okopávat! To byl největší trest, který si pamatuji. Jinak jsme měli na vesnici obrovskou volnost. Dnes je jiná doba.

Máte v jiné době chůvu?
V žádném případě! U nás samovolně vyplynula domluva, že Roman zůstane
na mateřské, která se mu nakonec protáhla na 8 let. A ani jeden z nás si nedovede představit, že by k nám docházela cizí paní na hlídání. Každý člověk si víceméně hlídá svoje soukromí. Když je potřeba, přijede Romanova maminka - babička Jiřinka z Vimperka.

 
     
 

- Milan Šimáček -

 
     
 

 
     
 

Valérie Zawadská /nar. 19. září 1958/:
Začínala jako elév v šumperském divadle, kde zhubla za 10 měsíců 17 kg,
takže ji mohli přijmout na DAMU, kde ji rok předtím odmítli z důvodu nadváhy. Absolvovala v r. 1982, čtyři sezóny strávila v Chebu, sedm let v Městských divadlech pražských, od 1. ledna 1994 je na volné noze. V pražském Ungeltu ji můžete vidět v hereckém trojkoncertu "Jak vraždili sestru Charlie" /s A. Vránovou a T. Brodskou/. Z filmů: Lev s bílou hřívou /J. Jireš/, Vážení přátelé, ano /D. Klein/, Kráva /K. Kachyňa/. V ČT právě natáčí 2dílnou inscenaci I ve smrti sami /D. Klein/. S rockovým muzikantem Romanem Krokusem Křížem má syny Honzíka (1995) a Románka, který se jí narodil tři týdny před 40. narozeninami.

 
     

www.rodinaonline.cz

     

Zavřít okno.

     

Copyright © 2004 R K K & Valérie